Selamlar tekrardan dünyaya ve saygıdeğer okurlarıma. Uzun bir ara verip tekrardan gelme kararı aldım. Bu karar doğrultusunda da geriye gelme fırsatım oldu. Fazla goygoy yapıp vakit kaybetmektense, artık başlayalım.

Öncelikle docker, hayatımızda server kısmında çok büyük rol oynayan ve çoğu işimizi kolaylaştıran bir yapıdır. Öyle ki bu yapı, sunucu içerisinde bir konteyner oluşturup orada bir takım şeyler barındırmamıza yarar. Ya da konteyner içinde bir şeyler çalıştırmamızı da sağlar. Genelde de, nodejs uygulamalarını daha basit şekilde yönetmek için kullanırız ama asıl amacı bu değildir.

Docker, bildiğiniz gibi bir SandBox tarzı sistem / düzenektir. Bu yapı, sunucu içerisinde servislere proxy adresi verilecek gibi ayarlanabilir, hatta servisin portundan proxy çıkışı ile servis gibi hizmet sürdürebilir derecede sistemdir.

Yani, bir arsa içinde 5 10 farklı konteyner düşünün ve o konteynerler içinden biri çıkıp sadece bir yerlere çok uzaklara gidiyor. Böyle örneklendirebiliriz. Docker, gündelik yaşantımızda Ghost Blog, WordPress, Plesk ve cPanel aynı zamanda Kali Linux gibi işletim sistemlerini çalıştırabilen bir tip içe sanallaştırma türünde sistemdir. Docker içerisinde kurup kullandığımız her bir yazılım her bir otomasyon bir web servisi olarak da çalıştırılabilir. Bunun için sadece Apahce ya da Nginx servis config dosyası üzerinde Rule düzenlemesi yapmanız gerekir.

Çok fazla anlatılacak bir şeyi yok ama o kadar da kullanışlı bir materyalimizdir. Makalemi okuyup bilgi edinebildiyseniz ve ben de size bilgi katabildiysem ne mutlu. :)

Tekrardan farklı bir konu üzerinde görüşmek dileğiyle, sağlıcakla, sevgiyle.